Ferritin Eksikliği Nedir ? Ferritin Eksikliği Neden Olur ?

DEMİR EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ

Ferritin ne demektir sorusu bir çok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Demir eksikliğiyle bağlantısı olan ferritinin ne olduğu ve ferritin eksikliğinin neler yol açtığı merak ediliyor. Peki, ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliği neden olur?

Ferritin, karaciğer başta olmak üzere, kemik iliği, dalak ve barsaklar olmak üzere vücuttaki tüm dokularda bulunan ve gerektiğinde kullanılacak zamana kadar demirin depolanmasını sağlayan bir çeşit depo proteindir.

FERRİTİN EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR ?

Ferritin eksikliği demir eksikliğiyle alakalıdır. Yeterli demir olmadığında kan üretimi azalıp dokulara oksijen taşınması azalır ve ferritin eksikliği baş gösterir. Ferritin eksikliği ayrıca kazalar veya düşmeler sonucu oluşan yara ve iç kanamalar, bayanlardaki adet kanamaları, kronik enfeksiyonları da ferritin eksikliğine nedeniyet veren sebeplerdendir.

Beslenme bozuklukları, sigara ve alkol gibi alışkınlıklar sistemdeki ferritin eksikliğine sebeb olan esas durumlardandır. Vücudun ihtiyacı olan gıdalar yolu ile alınması gereken demirin sindirim sistemi tarafından yeterince işlenememesi de ferritin eksikliğine yol açar. Eksikliği (düşmesi) de, yüksekliği (yükselmesi) de bedensel bazı sorunların işareti. Bu nedenle; senelik sağlık taramalarınızda ferritininize de baktırmanızda yarar var.

Bir cevap yazın