Kredi Notum Sıfır Ne Yapmalıyım?

İlk kez kredi başvurusunda bulunanların yada ilk kez kredi kartı sahibi olmak isteyenlerin karşılaştıkları bu sorunu kısaca anlatmak gerekirse; Kredi notunuzun oluşabilmesi için daha önceden kredili banka ürünlerinden kullanmış olmanız gerekiyor. Bundan dolayı kredi notum sıfır görünüyor diyenler kredi notlarını etkileyecek işlemler yapması gerekir. Peki daha önce kredili ürün kullanmadınız ilk kez kullanmak istiyorsunuz ama nasıl olacağını bilmiyorsanız; bankalar herkese kredi yada kredi kartı vermezler çünkü borcunu ödemeyen kişiler bankaların istemediği müşterilerdir.

İlk kez kredi kartı kullanacaksanız belgelenebilir aylık gelirinizin olması gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Daha sonra ise çalışıyor olduğunu iş yerinde geriye dönük en az altı ay boyunca sigorta priminizin yatırılmış olması gerekiyor. Yani son altı aydır çalışıyor ve maaş alıyor olmanız şart diyebiliriz. Bu şartları taşıdıktan sonra maaş hesabınızın bulunduğu bankaya giderek yada internet üzerinden kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredide ise işler biraz daha farklı kredi kullanmak, kredi kartı kullanmaktan biraz daha zor bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. İlk kez kredi kullanacaksanız KBB puanınızın oluşması için öncelikle bir kredi kartı sahibi olmanız çok isabetli olacaktır. KBB puanınız oluştuktan sonra kredi kartınızın ödemelerini düzenli olarak yaparak kredi notu artırabilirsiniz. Belli bir seviyeye ulaştıktan ve kredi kullanım için banka taleplerini karşıladıktan sonra gelirinize oranla makul seviyede kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. İlk kredi kullanacaklara ve kredi notunu artırmak isteyenlere önerim ise; ilk kredinizi düşük miktarda çekmeniz ve vadesinden önce tüm borcunu ödeyerek kapatmanız.

Kredi Talep Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genelde araştırmadan yapılan talepler kişilerin zararına sonuçlar doğurabiliyor. Yapmış olduğunuz kredi talebi kabul edilmediği zaman kredi notunuz düşüşe geçmektedir. KBB tarafından oluşturulan analiz sisteminde ise kredi arayış yüzdeniz yükselmektedir. Kredi talep etmeden önce mutlaka gelirinizi ve talep edeceğiniz kredi miktarını, vade sayısını, aylık taksit tutarını göz önünde bulundurun. Farklı bankalardan yapılan taleplerde ”Ne de olsa bu bankadan kredi başvuru yapmadım belki burası verir” diye düşünmeyin çünkü Kredi Kayıt Bürosu ve kredi notunun amacı tam da budur. Farklı banka müşterilerinin kayıtları tek bir havuzda toparlanarak tüm bankalara müşterilerin finansal karneleri hakkında analizler sunulmaktadır. Tüm kredi başvurularınız (reddedilen başvurular dahil) bu havuzda toplanarak kredi notunuzu etkilemektedir.

Bir cevap yazın